صفحه اصلی > رسانه > خبرها > آرشیو اخبار شرکت های ستادی 


نسخه چاپي

25 شهريور ماه 1400 هجدهمين سالروز افتتاح پالايشگاه گاز پارسيان

پالايشگاه گاز پارسيان در 12 کيلومتري جنوب شرقي شهرستان مهر نشانه اي از آغاز جنبش و توسعه در جنوب ايران است.

 

به گزارش روابط عمومي، اين پالايشگاه با تکيه بر توان داخلي در سال هايي احداث شد که موازنه گاز در کشور، به سبب وارد مدار نشدن کامل فاز هاي پارس جنوبي تا حد زيادي منفي بود. اين پالايشگاه در دو فاز طراحي شد؛ ابتدا در سال 82 واحد 400 از فاز يک به بهره برداري رسيد سپس در سال 85 واحد 500 به عنوان واحد تکميل کننده واحد قبلي وارد مدار شد. پس از آن نيز فاز دوم پالايشگاه پارسيان 2 شامل واحدهاي نم زدايي و تثبيت ميعانات گازي وارد سرويس شدند.

راه اندازي نخستين واحد پالايشگاه، 20 ميليون متر مکعب به ظرفيت توليد گاز کشور افزود و راه اندازي واحد هاي 500 و پارسيان 2 نيز ظرفيت فراورش گاز ما را به 80 ميليون متر مکعب در روز رساند.

با گذر سالها از آن روز، این مجموعه ، روند پرفراز و نشیبی طی نموده است و با تلاش کارکنان خدوم این عرصه، با تولید بیش از ۳۵۶ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی و ۱۵۰ میلیون بشکه میعانات گازی، توسعه و تکامل یافته است.

به بیان گویاتر سهم این پالایشگاه در سبد انرژی کشور، رقم تولید آن را میتوان معادل بیش از 2/5 میلیارد بشکه نفت خام دانست که اندکی کمتر از ۱۰ درصد از سبد انرژی کشور را شامل میشود. اکنون و در سال ۱۴۰۰ با راه اندازی تأسیسات شرکت پالایش پارسیان سپهر، سبد محصول این مجموعه توسعه یافته و اتان، LPG  و نفتای سبک نیز از گاز تولیدی استحصال می گردد. در این راستا انشاالله با راه اندازی پالایشگاه بنزین سازی مهر در مجاورت پالایشگاه پارسیان، سبد محصول تکمیل شده و LPG ، بنزین، نفت سفید و گازوئیل نیز از میعانات گازی استحصال خواهد شد .

شایان ذکر است خوراک پالایش گاز پارسیان در حال حاضر از میادین گازی تابناک و هوش ( هما، وراوی، شانول) تأمین می شود و با پیگیری های بعمل آمده، علاوه بر آغاز پروژه های صیانت از تولید میادین یاد شده، به لطف حق تعالی فرآورش گاز میادین در حال توسعه ی ارم و پازن در این مجموعه نیز در دستور کار آتی قرار گرفته است.

 

  • تاریخ درج خبر :
  • پنج شنبه ٢٥ شهريور ١٤٠٠ - ١٢:٠٧
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 204